Goście z Serbii w ZSP 4

IMG_20180525_100831
Wszystko, co dobre, szybko się kończy...
W niedzielę, 27 maja, pożegnaliśmy przyjaciół ze szkoły w Zagubicy. Wcześniej promowaliśmy naszą współpracę podczas V Festiwalu Kultury Miast Partnerskich, częstując mieszkańców miasta potrawami, które wspólnie przygotowywaliśmy przez 4 dni. Były serbskie przysmaki: mięsa z rusztu, grillowane warzywa, zupa ze śliwek, proja, kaczkamalj, szopska sałatka, gibanica, prebranac, słodycze, a także tradycyjne polskie dania: żurek z kiełbasą, tradycyjne wyroby wędliniarskie, ciasto drożdżowe, faworki i oczywiście chleb ze swojskim smalcem :) Przygotowania do wizyty zaczęły się już z końcem kwietnia, a cztery majowe dni minęły nie wiadomo kiedy. Pierwszy dzień spędziliśmy na pokazywaniu naszej szkoły. Zagraliśmy również mecz siatkówki w drużynach mieszanych, pod wodzą dyrektora szkoły serbskiej i naszej pani wicedyrektor. Wszyscy czuliśmy się zwycięzcami! Po obiedzie ruszyliśmy na piotrkowskie stare miasto, aby zagrać w grę miejską, więc integracja się pogłębiała. Do wieczora spędziliśmy czas w towarzystwie naszych nowych przyjaciół, a potem udaliśmy się na spoczynek, aby zebrać siły przed maratonem gotowania. Kolejne dni to godziny spędzone w pracowni gastronomicznej, ale ucząc się od siebie nawzajem, czas mijał nam wesoło i szybko.
Ta wizyta wzbogaciła nas o nowe doświadczenia, nie tylko kulinarne. Poznaliśmy kulturę narodów bałkańskich. Przyjaźnie zawarte podczas wymiany będą trwały dalej, wspomnieniom nie będzie końca. Zachęcamy wszystkich do udziału w wymianie uczniów w kolejnych latach, a za zaangażowanie podczas naszego pierwszego spotkania ze szkołą partnerską dziękujemy uczniom: Justynie, Magdzie, Szymonowi i Ani oraz Mateuszowi i Maćkowi, którzy dzielnie wspierali nas w tłumaczeniach. Było świetnie!!!