Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4
im. księdza Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim

Relacja z wymiany polsko-niemieckiej

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
W dniach 16 – 22 października odbyło się spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej w ramach realizacji programu Erasmus+ pod hasłem „Europo, dokąd podążasz?”
Naszą szkołą partnerską jest szkoła zawodowa Don Bosco w Wűrzburgu. Było to nasze drugie spotkanie. W marcu odwiedziliśmy szkołę w Niemczech, a tym razem spędziliśmy wspaniały tydzień w Krzyżowej, gdzie siedzibę ma Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Bardzo trudno opisać słowami i pokazać na zdjęciach to, co przeżyliśmy podczas tego tygodnia. Ale spróbujemy!

Podczas codziennych warsztatów poznawaliśmy siebie, dyskutowaliśmy na tematy z życia codziennego i o problemach otaczającego nas świata. Uświadomiliśmy sobie, jak wiele możemy zrobić dla środowiska naturalnego oraz co moglibyśmy zrobić, żeby żyć po prostu lepiej.

Na ciekawej lekcji historii dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej w Krzyżowej, dolnośląskiej posiadłości rodziny von Moltke, spotykała się antyhitlerowska grupa opozycyjna, nazwana później Kręgiem z Krzyżowej. Ryzykując swoje życie, członkowie Kręgu pracowali nad planami odnowienia demokratycznych i opartych na chrześcijańskich wartościach moralnych Niemiec i Europy.
12 listopada 1989 r. w Krzyżowej Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl wzięli udział w Mszy Pojednania, która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Serdeczny uścisk premiera i kanclerza, po słowach: „przekażcie sobie znak pokoju” uwieczniony przez fotografów, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie.

Oczywiście mieliśmy też czas na przyjemności: wieczory sportowe, ogniska, dyskoteka, wycieczka do Wrocławia. Ogromną frajdą okazało się też wspólne gotowanie. Zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne, na których przygotowaliśmy sałatkę ziemniaczaną, jarzynową oraz pierogi, które były wspaniałą przekąską przy ognisku.

Odwiedziliśmy również ekologiczną kooperatywę rolniczą, gdzie w starym młynie poznaliśmy tajniki produkcji mąki. Piekliśmy też pyszne, zdrowe bułeczki i przygotowaliśmy masło z ziołami. Ciekawe potrawy przygotowywaliśmy również podczas warsztatów wegańskich: masło orzechowe (pyszota), ciasta, ciasteczka musy, humusy oraz  wiele innych dań tylko ze zdrowych produktów.

Podczas warsztatów kosmetycznych robiliśmy kremy, balsam do ust i… pastę do zębów. Być może staniemy się konkurencją dla firm kosmetycznych :)
Bardzo twórcze były też warsztaty z upcyklingu, a niektórzy z nas okazali się być prawdziwymi artystami.

To co najtrudniejsze do opisania zostawiamy na koniec. Trudno wyrazić słowami, jaką serdecznością i życzliwością obdarzaliśmy się wzajemnie. Jak dużo wesołych chwil przeżyliśmy, co nas łączyło, jaką udało nam się stworzyć atmosferę  widać na zdjęciach.
Po naszym wyjeździe otrzymaliśmy od jednego z opiekunów grupy niemieckiej sms-a i niech ten cytat będzie podsumowaniem naszej wymiany. My myślimy podobnie.
„To był super tydzień z Wami! Jeden mały problem, w Polsce nas okradziono…
Polska grupa ukradła nam serca :)”
 
powrót