Wolontariat szkolny

20171220_083208
Wolontariat podsumowanie I semestru
1.    Pomoc dla Bartoszka – zbiórka nakrętek- wspólna akcja z kołem PCK.
2.    Opieka osobami niepełnosprawnymi w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym „ Szansa”.
3.    Zbiórka karmy i wizyta w Schronisku dla zwierząt pod hasłem „ wigilia dla zwierząt”.
4.    Szkolny konkurs zorganizowany z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS.
5.    Wspólna akcja z kołem PCK „ Góra Grosza”
6.    Wizyta w Domu Opieki –Rokszyce.

1. Pomoc dla Bartoszka-zbiórka nakrętek
Akcja wspólna z kołem PCK. Młodzież zaangażowała się tak mocno w zbiórkę, iż przywoziła nakrętki z miejscowości oddalonych nawet  kilkadziesiąt kilometrów. Zbiórka odbywa się w szkole, na praktykach, w domach. Zebrano 3 worki nakrętek. Pomocą objęliśmy na 7 letniego Bartosza Szwedo, który urodził się z autyzmem. Pieniądze uzyskane ze zbiórki rodzice przeznaczą na rehabilitacje, pomoce dydaktyczne i wizyty u logopedy.

2. Pomoc  osobom niepełnosprawnym z  Centrum Edukacyjno- Rehabilitacyjnego ,,Szansa”.
Wolontariat rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu.  Uczniowie z Koła wolontariusza regularnie co piątek odwiedzają i pomagają osobom niepełnosprawnym w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym,, Szansa” przy ul. Wysokiej 21 w Piotrkowie Tryb. Uczestniczą w spotkaniach integracyjnych wspomagając w codziennych czynnościach podopiecznych i umilając czas. Ponadto biorą czynny  udział w imprezach integracyjnych na terenie miasta i spacerach przynajmniej raz w miesiącu. Wychodzą na wspólne zakupy, na kręgle, do kina oraz na pizze. Najbardziej wytrwała i zaangażowana jest uczennica z klasy III TF/TG Patrycja Michalska kierując się wrażliwością i troską o drugiego człowieka chce nieść bezinteresowną pomoc służąc tak potrzebującym jakimi są niepełnosprawne osoby. Wolontariat rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu.

3. Wigilia w schronisku dla zwierząt
Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariusza przygotowali plakaty promujące pomoc dla porzuconych czworonogów. Młodzież  od początku października do 22.12.2017 r. aktywnie uczestniczyła w zbiórce darów dla piotrkowskiego schroniska: karmy, ręczniki, koce, miski. Akcja zorganizowana była pod hasłem „Wigilia dla Zwierząt”. Chcieliśmy aby nasi czworonożni podopieczni odczuli ten wyjątkowy dzień spożywając inny  bardziej wartościowy pokarm niż na co dzień. Zebrano 22 puszki  i 6 kg suchej karmy.  22.12.2017 roku pozyskane prowianty zostały zawiezione do schroniska.

4. Szkolny konkurs zorganizowany z okazji Światowego Dnia Walki Z AIDS.
Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest  1 grudnia.  W celu pogłębienia wiedzy  o HIV i AIDS  puszczono film pt. „Problematyka AIDS i Narkomani” oraz rozdano książki i broszurki. W konkursie wzięły udział następujące klasy: I TF, II TF, II F, IIITF.  Celem konkursu było zapoznanie z problemem nowej epidemii, groźnej choroby AIDS, wywołanej wirusem HIV oraz uświadomienie powagi i zagrożenia  w świecie.

5. Sprawozdanie z akcji „ Góra Grosza”
Organizatorami osiemnastej edycji akcji jest „ Towarzystwo Nasz dom” z siedzibą w Warszawie ul. Zjednoczenia 34. Patronat objął Minister Edukacji Narodowej. W naszej szkole akcja została zorganizowana przez opiekunki koła PCK Ilonę Szwedo- Makowską i Koła Wolontariusza- Magdaleną Maciaszczyk.
Celem akcji jest zebranie funduszy na następujące programy pomocy;
  • pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych,
  • pomoc dla istniejących Domów Dziecka,
  • pomoc dla domów dla dzieci,
  • pomoc dla Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych,
  • tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z Domów Dziecka
  • programy szkoleń rodzin zastępczych i adopcyjnych
Sposób przeprowadzenia akcji;
  • uświadomienie młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą tworzyć ogromny fundusz
  • całoroczna i codzienna zbiórka monet od 1grosza do 5 groszy.
6. Sprawozdanie z wizyty w Domu Opieki- Rokszyce
Dnia 22.12. 2017 r. uczennice z klasy o profilu fryzjer z opiekunem Koła Wolontariusza udały się do Domu Opieki Społecznej w Rokszycach. Młodzież obcinała włosy i stylizowała fryzury osobom starszym i niepełnosprawnym. Wymagało to dużych umiejętności i cierpliwości, gdyż część podopiecznych nie wstaje z łóżek a niektórzy odczuwali strach przed zabiegiem. Pomimo tych przeciwności efekt był zadowalający.