Nasza szkoła obecnie (od 2002r.) nosi nazwę Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4, ale jej rodowód sięga zamierzchłych czasów. Na początku - po II Wojnie Światowej była Zasadnicza Szkoła Zawodowa Międzyzakładowa, później Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących, po niej Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca mieszcząca się od 1972r. w budynku przy ulicy Krajowej Rady Narodowej nr 4 (obecnie Pasaż Rudowskiego). W 1975 r. szkoła przeniosła się do budynku przy ulicy Słowackiego 7/9 i nosiła nazwę Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1. W kwietniu 1997r. szkoła otrzymała budynek przy ulicy Sienkiewicza 10/12 i nową nazwę w związku z otworzeniem klas technikum - Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4. W okresie, kiedy funkcjonowały gimnazja nasza szkoła nosiła nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

A teraz trochę o ulicy i budynku naszej szkoły:
Ulica Sienkiewicza nie zawsze miała taką nazwę. W 1862r. został opracowany projekt ulicy, która miała usprawnić komunikację łączącą Stare Miasto z dworcem. Ulicę wytyczono w 1864r. i nadano jej nazwę - "Pocztowa". Od 1866r do 1872r. brukowano ulicę Pocztową. W czasie Generalnej Guberni znajdowały się na ulicy Pocztowej głównie gmachy rosyjskiego rządu takie jak Biura Rządu Gubernialnego, Izba Skarbowa, Cerkwia. Polacy nazywali ulicę "Ruski Prospekt" W budynku naszej szkoły również znajdowały się biura rosyjskie. W 125 rocznicę Konstytucji 3 Maja w 1916r. nadano ulicy nazwę "3 Maja". Natomiast nazwę "Sienkiewicza" uzyskała w 1917r. Budynek w którym obecnie mieści się nasza szkoła został rozbudowany w 1928r. Po II Wojnie Światowej w latach 1945 -1956 w budynku naszej szkoły mieściła się siedziba powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a później także komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

W 2010 roku szkoła została gruntownie odnowiona od strony zewnętrznej i dobudowane zostało nowe skrzydło oraz rewelacyjna hala sportowa.