Informacja dyrektora dla uczniów i rodziców

Zasady funkcjonowania szkoły w czasie trwania epidemii
Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie!
Drodzy uczniowie!

Z ogromną radością powitamy naszych uczniów w progach naszej szkoły w dniu 1 września 2020 r. Bardzo nam brakowało bezpośredniego kontaktu z naszymi wychowankami oraz Państwem!

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju, sprawia, że wszyscy jesteśmy obowiązani przestrzegać zasady higieny i procedury ograniczające ryzyko zarażenia się koronawirusem.

W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ jako Dyrektor szkoły odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszych uczniów, wdrożyłem/am wiele procedur postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych. Wszystkie zostaną umieszczone na stronie www.zsp4.piotrkow.pl i bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe przestrzeganie. Zostaną one również umieszczone w e-dzienniku w zakładce „procedury”.

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym i na obiektach należących do placówki.

Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:
  1. Podanie wychowawcy możliwie najszybszej formy kontaktu.
  2. Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
  3. Uczniowie chorzy, zakatarzeni  lub z temperaturą nie będą przyjmowani.
  4. Do placówki nie będzie przyjęty uczeń, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun dziecka, ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.
  5. Do odwołania wprowadza się zakaz przebywania na terenie szkoły rodziców i osób trzecich, poza korytarzem wejściowym, stanowiącym przestrzeń wspólną.
  6. Rodzice/opiekunowie odprowadzający uczniów mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
  1. 1 opiekun z uczniem
  2. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  3. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  1. W uzasadnionym podejrzeniu, że uczeń jest chory (np. temperatura wysoka) i może zarażać innych uczniów, nie będzie on przyjęty, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem, oraz z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną: 44 647 62 80.  Rodzic jest zobowiązany poinformować dyrektora lub nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu ucznia w szkole, zostanie on umieszczone w izolatorium do czasu odbioru go przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w izolatorium.
  2. W razie złego stanu zdrowia ucznia należy dzwonić na numer 112.
  3. W szkole obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni wspólnej ( korytarze, hol główny itp.) .
  4. Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
  5. Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.
  6. Rodzic/prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.

Powrót ucznia do domu ze szkoły.

1. Rodzic odbierający ucznia ze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki. Przed wejściem do wyznaczonego obszaru, powinien użyć płynu dezynfekującego.
  2. Rodzic zgłasza odbiór ucznia woźnemu szkoły i oczekuje na przyprowadzenie go przez pracownika placówki na zewnątrz szkoły, lub do wyznaczonego miejsca, zachowując dystans społeczny.
  3. Nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły przygotowuje ucznia do wyjścia
    i odprowadza je do rodzica/prawnego opiekuna. Uczeń bezpośrednio przed opuszczeniem sali myje ręce.
  4. Niezbędne informacje dotyczące ucznia może przekazać rodzicowi upoważniony pracownik placówki.
  5. Rodzic niezwłocznie po przejęciu opieki nad dzieckiem, nakłada mu zgodnie z instrukcją maseczkę, zasłaniającą nos i usta.
  6. Wszelkie informacje na temat ucznia rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela,  przez kontakt mailowy lub telefoniczny z nauczycielem.
  7. Uczeń po zakończonych lekcjach udaje się do szatni i do wyjścia głownego w celu opuszczenia szkoly. Niezwłocznie przed wyjściem  z budynku nakłada maseczkę na nos i usta.
Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.

- do wiadomości uczniów